- Size 1413
- 2:1 Ratio
- Single, Clockwise, Left Output Shaft
- Shaft Input, Facing You
description
- Designed for industrial applications where low speed/high torque drives are required.
features
- Compact, rugged construction
- Precision straight or spiral tooth bevel gears
- Shafts are ground and polished, heat treated alloy steel
- One-piece housing constructed from 60-45-10 ductile iron
- All shafts are supported by two tapered roller bearings
- Keys on the projecting shafts
- By interchanging the vent plug and drain plug you can invert the unit, thereby changing the shaft location and rotation
caution
- Sudden, slam-type stalling should be avoided. Applications of this kind, which are beyond the expected normal performance of pneumatic power motors, will damage the power train due to the dynamic shock loads imposed.
| Torque Out @ 1150 rpm | 1596 in lb |
| Assembly | B |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Box Length | 7 5/8 in |
| Box Width | 8 3/4 in |
| Output Configuration | Single |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 875 rpm |
| Output Relation to Base | No Base |
| Input (Shaft or Bore) Size | 1 1/4 in |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 1/4 in |
| Ratio | 2:1 |
| Bearing Type | Roller Bearing |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 900 lb/in |
| Gear Style | Bevel |
| Torque Out @ 1750 rpm | 1367 in lb |
| Bolt Hole Pattern | 4.50 in x 4.50 in |
| Output Shaft Position | Left |
| Input Relation to Base | No Base |
| Unit Size | 1413 |
| Washdown Duty | No |
| Input Shaft Position | Facing You |
| Box Height | 5 5/8 in |
| Shaft Arrangement | #1 |
| Relative Shaft Rotation | Clockwise |
| Weight | 39.001 LB |
| EAN or UPC | 781711613603 |

