- 2 3/8" Center Distance
- 20:1 Ratio
- 56C Frame
- C-Face Coupled Input
- Left & Right Output
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Polycarbonate bowls, being transparent and tough, are ideal for use with filters and lubricators. They are suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 900 lb/in |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Center Distance | 2 3/8 in |
| Output Configuration | Left & Right Output |
| Max. Thrust Load @ RPM | 900 lb/in @ 1150 rpm, 900 lb/in @ 1750 rpm |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 5.19 in |
| Box Height | 6 15/16 in |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Bolt Center | 5 in x 2 7/8 in |
| Bolt Centers w/ Vertical "J" Base Kit (in) | 9.19 x 2.88 |
| Output Torque @ RPM | 1160 in lb @ 1150 rpm, 1233 in lb @ 1750 rpm |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Input HP @ RPM | 1.27 hp @ 1150 rpm, 1.95 hp @ 1750 rpm |
| Max. Overhung Load @ RPM | 900 lb/in @ 1150 rpm, 900 lb/in @ 1750 rpm |
| Max. Input HP @ 100 rpm | 0.17 hp |
| Lubrication | None |
| Frame Size | 56C |
| Worm Position | Universal |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/8 in |
| Frame | 56C |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 3.38 in |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 5 1/4 in |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 1/8 in |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 87.5 rpm |
| Output RPM @ Input RPM | 88 rpm @ 1750 rpm |
| Torque Out @ 1150 rpm | 1160 in lb |
| Ratio | 20:1 |
| Box Width | 5 7/16 in |
| Family Name | RF |
| Washdown Duty | No |
| Shaft Assembly Code | H |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 8.94 x 4.88 |
| Box Length | 6 3/8 in |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 900 lb/in |
| Housing Material | Cast Iron |
| HP @ RPM | 1.5 hp @ 1800 rpm |
| Base to Centerline of Output Shaft | 2.5 in |
| Bore Code | B5 |
| Base to Centerline of Input Shaft | 4.875 in |
| Torque Out @ 1750 rpm | 1233 in lb |
| Fan Cooled | No |
| Base to Shaft Center Height w/Vert. "J" Base Kit | 4.06 in |
| Use With | 724 |
| Motor HP | 1 hp |
| Motor Application | General Purpose |
| Input Configuration | C-Face Coupled |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 7 1/16 x 4 7/8 |
| Weight | 41.1 LB |
| EAN or UPC | 781711527320 |

