- 2 3/8" Center Distance
- 20:1 Ratio
- 56C Frame
- C-Face Coupled Input
- Left & Right Output
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Polycarbonate bowls, being transparent and tough, are ideal for use with filters and lubricators. They are suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact
| Max. Overhung Load @ RPM | 900 lb/in @ 1150 rpm, 900 lb/in @ 1750 rpm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Centers w/ Vertical "J" Base Kit (in) | 9.19 x 2.88 |
| Input Configuration | C-Face Coupled |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 900 lb/in |
| Bore Code | B5 |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 900 lb/in |
| Center Distance | 2 3/8 in |
| Output Configuration | Left & Right Output |
| Max. Thrust Load @ RPM | 900 lb/in @ 1150 rpm, 900 lb/in @ 1750 rpm |
| Base to Centerline of Input Shaft | 4.875 in |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 5 1/4 in |
| HP @ RPM | 1.5 hp @ 1800 rpm |
| Bolt Center | 5 in x 2 7/8 in |
| Fan Cooled | No |
| Base to Shaft Center Height w/Vert. "J" Base Kit | 4.06 in |
| Washdown Duty | No |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/8 in |
| Box Length | 6 3/8 in |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 5.19 in |
| Family Name | RF |
| Motor HP | 1 hp |
| Frame | 56C |
| Torque Out @ 1750 rpm | 1233 in lb |
| Box Height | 6 15/16 in |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 8.94 x 4.88 |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 3.38 in |
| Motor Application | General Purpose |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 7 1/16 x 4 7/8 |
| Base to Centerline of Output Shaft | 2.5 in |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 87.5 rpm |
| Use With | 724 |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Worm Position | Universal |
| Torque Out @ 1150 rpm | 1160 in lb |
| Input HP @ RPM | 1.27 hp @ 1150 rpm, 1.95 hp @ 1750 rpm |
| Box Width | 5 7/16 in |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 1/8 in |
| Frame Size | 56C |
| Lubrication | None |
| Output RPM @ Input RPM | 88 rpm @ 1750 rpm |
| Max. Input HP @ 100 rpm | 0.17 hp |
| Output Torque @ RPM | 1160 in lb @ 1150 rpm, 1233 in lb @ 1750 rpm |
| Ratio | 20:1 |
| Shaft Assembly Code | H |
| Weight | 41.1 LB |
| EAN or UPC | 781711527320 |

