- .94" Center Distance
- 900:1 Ratio
- Shaft Input
- Left Output
- Parallel Worm Position
features
- Prelubricated for ambient temperature range of 50 °F to 125 °F
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bolt Center | 2 3/8" x 3 5/8" |
| Frame | N/A |
| Base to Centerline of Input Shaft | 2 1/2 in |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Lubrication | Mobil SHC634 Synthetic |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1/2 in |
| Output Configuration | Left Output |
| Box Height | 3 9/16 in |
| Base to Centerline of Output Shaft | 2 1/2 in |
| Reduction Type | Double Reduction |
| Family Name | WA |
| Fan Cooled | No |
| Worm Position | Parallel |
| Ratio | 900:1 |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 25 lb/in |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 25 lb/in |
| Torque Out @ 1750 rpm | 45 in lb |
| Shaft Assembly Code | K |
| Housing Material | Cast Iron |
| HP @ RPM | 0.08333333 hp @ 1800 rpm |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Motor Application | General Purpose |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Box Length | 2 3/8 in |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 1.94 rpm |
| Center Distance | 0.94 in |
| Torque Out @ 1150 rpm | N/A |
| Washdown Duty | No |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/16 in |
| Installed Options | Low Horizontal Base |
| Box Width | 4 in |
| Weight | 10.1 LB |
| EAN or UPC | 781711455814 |

