- .94" Center Distance
- 900:1 Ratio
- Shaft Input
- Left Output
- Parallel Worm Position
features
- Prelubricated for ambient temperature range of 50 °F to 125 °F
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Box Height | 3 9/16 in |
| Box Width | 4 in |
| Installed Options | Low Horizontal Base |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Ratio | 900:1 |
| Bolt Center | 2 3/8" x 3 5/8" |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 1.94 rpm |
| Center Distance | 0.94 in |
| HP @ RPM | 0.08333333 hp @ 1800 rpm |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1/2 in |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Box Length | 2 3/8 in |
| Worm Position | Parallel |
| Lubrication | Mobil SHC634 Synthetic |
| Fan Cooled | No |
| Housing Material | Cast Iron |
| Base to Centerline of Input Shaft | 2 1/2 in |
| Frame | N/A |
| Reduction Type | Double Reduction |
| Base to Centerline of Output Shaft | 2 1/2 in |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Motor Application | General Purpose |
| Family Name | WA |
| Torque Out @ 1750 rpm | 45 in lb |
| Torque Out @ 1150 rpm | N/A |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 25 lb/in |
| Shaft Assembly Code | K |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/16 in |
| Output Configuration | Left Output |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 25 lb/in |
| Washdown Duty | No |
| Weight | 10.1 LB |
| EAN or UPC | 781711455814 |

