- 1 3/4" Center Distance
- 150:1 Ratio
- Shaft Input
- Left Output
- Universal, Right Angle Worm Position
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
- Polycarbonate bowls, being transparent and tough, are ideal for use with filters and lubricators. They are suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact
| Motor Application | General Purpose |
| Torque Out @ 1750 rpm | 580 in lb |
| Housing Material | Cast Iron |
| Center Distance | 1.75 in |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 500 lb/in |
| Base to Shaft Center Height w/Vert. "J" Base Kit | 3.5 in |
| Ratio | 150:1 |
| Output (Shaft or Bore) Size | 7/8 in |
| Box Height | 5 3/4 in |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 11.67 rpm |
| HP @ RPM | 0.25 hp @ 1800 rpm |
| Box Width | 8 7/8 in |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 500 lb/in |
| Input (Shaft or Bore) Size | 3/8 in |
| Lubrication | None |
| Fan Cooled | No |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 4.38 in |
| Family Name | WC |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Reduction Type | Double Reduction |
| Base to Centerline of Input Shaft | N/A |
| Output Configuration | Left Output |
| Worm Position | Universal¦Right Angle |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 3 in |
| Shaft Assembly Code | G |
| Torque Out @ 1150 rpm | N/A |
| Box Length | 5 1/16 in |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 7.38 x 4.00 |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 4.38 in |
| Bolt Center | 4 3/16 in x 2 3/4 in |
| Frame | N/A |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 5 3/4 x 4 1/2 |
| Washdown Duty | No |
| Bolt Centers w/ Vertical "J" Base Kit (in) | 7.63 x 2.50 |
| Base to Centerline of Output Shaft | 2 1/16 in |
| Weight | 26.1 LB |
| EAN or UPC | 781711524169 |

