- 1 3/4" Center Distance
- 150:1 Ratio
- Shaft Input
- Left Output
- Universal, Right Angle Worm Position
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
- Polycarbonate bowls, being transparent and tough, are ideal for use with filters and lubricators. They are suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact
| Torque Out @ 1750 rpm | 580 in lb |
| Box Length | 5 1/16 in |
| Bolt Centers w/ Vertical "J" Base Kit (in) | 7.63 x 2.50 |
| Base to Shaft Center Height w/Vert. "J" Base Kit | 3.5 in |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 3 in |
| Worm Position | Universal¦Right Angle |
| Output (Shaft or Bore) Size | 7/8 in |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 500 lb/in |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 11.67 rpm |
| HP @ RPM | 0.25 hp @ 1800 rpm |
| Fan Cooled | No |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Output Configuration | Left Output |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 500 lb/in |
| Ratio | 150:1 |
| Base to Centerline of Input Shaft | N/A |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 5 3/4 x 4 1/2 |
| Box Width | 8 7/8 in |
| Center Distance | 1.75 in |
| Box Height | 5 3/4 in |
| Bolt Center | 4 3/16 in x 2 3/4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Family Name | WC |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 4.38 in |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 4.38 in |
| Lubrication | None |
| Reduction Type | Double Reduction |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Frame | N/A |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Torque Out @ 1150 rpm | N/A |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 7.38 x 4.00 |
| Washdown Duty | No |
| Shaft Assembly Code | G |
| Base to Centerline of Output Shaft | 2 1/16 in |
| Motor Application | General Purpose |
| Input (Shaft or Bore) Size | 3/8 in |
| Weight | 26.1 LB |
| EAN or UPC | 781711524169 |

