- 1/2" Red Air & Multipurpose Hose
description
- This lightweight, economical, general purpose hose assembly is ideal for use in plant or on OEM equipment. Popular for air line drops and pneumatic tools. Brass male NPT hose ends are crimped on for maximum durability.
| Material | Lightweight PVC |
| Hose OD | 0.795 in |
| Hose Length | 750 ft |
| Temperature Range [Min] | -10 °F |
| Pounds per Foot | 0.16 lb |
| Color | Red |
| Hose Application | Air & Multi-Purpose |
| Pressure [Max] | 300 psi |
| Type | Bulk |
| Package Type | Reel |
| Hose I.D. | 1/2 in |
| Oil Resistance | Medium - High |
| Temperature Range [Max] | 158 °F |
| Weight | 0.176 LB |
| EAN or UPC | 37256127076 |

