- 1/2" Red Air & Multipurpose Hose
description
- This lightweight, economical, general purpose hose assembly is ideal for use in plant or on OEM equipment. Popular for air line drops and pneumatic tools. Brass male NPT hose ends are crimped on for maximum durability.
| Temperature Range [Max] | 158 °F |
| Hose OD | 0.795 in |
| Color | Red |
| Pounds per Foot | 0.16 lb |
| Pressure [Max] | 300 psi |
| Hose Application | Air & Multi-Purpose |
| Oil Resistance | Medium - High |
| Temperature Range [Min] | -10 °F |
| Hose Length | 750 ft |
| Material | Lightweight PVC |
| Type | Bulk |
| Hose I.D. | 1/2 in |
| Package Type | Reel |
| Weight | 0.176 LB |
| EAN or UPC | 37256127076 |

