- 3" White Food Hose
applications
- Plicord Wineline hose is a quality, nontoxic hose for handling wine, potable water and other nonoily liquid food products where the hose must meet FDA requirements. For discharge service and suction service up to 20" hg vacuum at ambient temperature.
| Pressure [Max] | 250 psi |
| Vacuum Hg | 20 in |
| Hose OD | 4.094 in |
| Color | White |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Hose I.D. | 3 in |
| Temperature Range [Max] | 220 °F |
| Hose Length | 50 ft |
| Oil Resistance | N/A |
| Hose Application | Beverage, Food Transfer |
| Pounds per Foot | 3.55 lb |
| Weight | 3.56 LB |
| EAN or UPC | 37256217777 |

