- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 11.3 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Case Drain Code | 0 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2345.45 in lb |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Port Location | Side Port |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Displacement (in³/rev) | 11.3 |
| Corrosion Resistant | No |
| Material | Cast Iron |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Motor Type | Spool Valve |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 304 rpm @ 15 gal/min |
| Port Code | B |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Mounting Type Code | A |
| Port Type | NPTF |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Case Drain | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Shaft Type | Splined |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| RPM [Max] | 304 rpm |
| Duty | Standard-Duty |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Series | H Series |
| Paint Code | A |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Output Shaft Code | 02 |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Flange Orientation | Standard |
| RPM [Min] | 304 rpm |
| Pressure [Max] | 1600 psi |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Special Features | None |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Motor Element | Gerotor |
| Splines | 6 |
| Weight | 12.8 LB |

