- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 11.3 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Special Features | None |
| Rotation | Standard Rotation |
| Series | H Series |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2345.45 in lb |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Case Drain | None |
| Shaft Type | Splined |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| RPM [Min] | 304 rpm |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| RPM [Max] | 304 rpm |
| Case Drain Code | 0 |
| Duty | Standard-Duty |
| Motor Element | Gerotor |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Type | NPTF |
| Displacement (in³/rev) | 11.3 |
| Corrosion Resistant | No |
| Pressure [Max] | 1600 psi |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Motor Type | Spool Valve |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Port Location | Side Port |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 304 rpm @ 15 gal/min |
| Splines | 6 |
| Mounting Type Code | A |
| Paint Code | A |
| Output Shaft Code | 02 |
| Material | Cast Iron |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Port Code | B |
| Weight | 12.8 LB |

