- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 14.1 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Pressure [Max] | 1450 psi |
| Corrosion Resistant | No |
| Rotation | Standard Rotation |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Displacement (in³/rev) | 14.1 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2672.92 in lb |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Special Features | None |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Paint Code | J |
| Mounting Type Code | A |
| Motor Element | Gerotor |
| Flange Orientation | Standard |
| Output Shaft Code | 02 |
| Material | Cast Iron |
| Splines | 6 |
| Case Drain Code | 0 |
| Shaft Type | Splined |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| RPM [Max] | 243 rpm |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Motor Type | Spool Valve |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Port Code | A |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Series | H Series |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Port Location | Side Port |
| Case Drain | None |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 243 rpm @ 15 gal/min |
| Weight | 13.3 LB |

