- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 14.1 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Shaft Type | Splined |
| Output Shaft Code | 02 |
| Pressure [Max] | 1450 psi |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2672.92 in lb |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Splines | 6 |
| Port Code | A |
| Mounting Type Code | A |
| Duty | Standard-Duty |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Motor Type | Spool Valve |
| Special Features | None |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Motor Element | Gerotor |
| Seal Material | Buna-N |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Flange Orientation | Standard |
| Case Drain | None |
| RPM [Max] | 243 rpm |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 243 rpm @ 15 gal/min |
| Displacement (in³/rev) | 14.1 |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Location | Side Port |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Paint Code | J |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Case Drain Code | 0 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Series | H Series |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Weight | 13.3 LB |

