- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 2.81 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Special Features | None |
| Duty | Standard-Duty |
| Motor Element | Gerotor |
| Paint Code | A |
| RPM [Max] | 969 rpm |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Output Shaft Code | 01 |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 969 rpm @ 12 gal/min |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Flow Rate | 11.25 gal/min |
| Port Location | Side Port |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Series | H Series |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Port Code | A |
| Special Features Assembly Code | 1 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Material | Cast Iron |
| Displacement (in³/rev) | 2.81 |
| Flange Orientation | Standard |
| Case Drain | 0.4375-20 UNF-2B SAE O-Ring Port (End Cap) |
| Splines | 0 |
| Case Drain Code | 1 |
| Seal Material | Buna-N |
| Mounting Type Code | A |
| Corrosion Resistant | No |
| Motor Type | Spool Valve |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Rotation | Reverse Rotation |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 646 in lb |
| Weight | 13.0 LB |

