- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 2.81 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| RPM [Max] | 969 rpm |
| Seal Material | Buna-N |
| Flange Orientation | Standard |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Material | Cast Iron |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 969 rpm @ 12 gal/min |
| Port Code | A |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Port Location | Side Port |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Mounting Type Code | A |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Output Shaft Code | 01 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Paint Code | A |
| Displacement (in³/rev) | 2.81 |
| Motor Element | Gerotor |
| Duty | Standard-Duty |
| Case Drain Code | 1 |
| Special Features | None |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 646 in lb |
| Special Features Assembly Code | 1 |
| Series | H Series |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Corrosion Resistant | No |
| Case Drain | 0.4375-20 UNF-2B SAE O-Ring Port (End Cap) |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Rotation | Reverse Rotation |
| Splines | 0 |
| Flow Rate | 11.25 gal/min |
| Weight | 13.0 LB |

