- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 11.3 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Mounting Type Code | B |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Port Code | G |
| Material | Cast Iron |
| Rotation | Standard Rotation |
| Motor Element | Gerotor |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Location | End Port |
| Viscocity (SUS) [Max] | 100 |
| Shaft Type | Tapered w/ Woodruff Key |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Paint Code | A |
| Displacement (in³/rev) | 11.3 |
| Flange Orientation | Standard |
| Shaft Size & Type | Tapered |
| Output Shaft Code | 18 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 304 rpm @ 15 gal/min |
| Series | H Series |
| RPM [Max] | 304 rpm |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Motor Type | Spool Valve |
| Shaft Size | 1 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2345.45 in lb |
| Pressure [Max] | 1600 psi |
| Case Drain Code | 0 |
| Port Size | SAE-8, 7/8-14 UNF |
| Special Features | None |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Corrosion Resistant | No |
| Splines | 0 |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Case Drain | None |
| Duty | Standard-Duty |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Weight | 13.0 LB |

