- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 11.3 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Motor Type | Spool Valve |
| Output Shaft Code | 18 |
| Port Code | G |
| Shaft Size & Type | Tapered |
| Case Drain | None |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Displacement (in³/rev) | 11.3 |
| Case Drain Code | 0 |
| Special Features | None |
| Material | Cast Iron |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Pressure [Max] | 1600 psi |
| Rotation | Standard Rotation |
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Seal Material | Buna-N |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 304 rpm @ 15 gal/min |
| Shaft Type | Tapered w/ Woodruff Key |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Port Size | SAE-8, 7/8-14 UNF |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Splines | 0 |
| Duty | Standard-Duty |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Shaft Size | 1 |
| Mounting Type Code | B |
| RPM [Max] | 304 rpm |
| Corrosion Resistant | No |
| Viscocity (SUS) [Max] | 100 |
| Paint Code | A |
| Series | H Series |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Port Location | End Port |
| Motor Element | Gerotor |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2345.45 in lb |
| Weight | 13.0 LB |

