- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2 BSPP Port
- 2.8 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Port Location | Side Port |
| RPM [Max] | 969 rpm |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Type | BSPP |
| Paint Code | A |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 650 in lb |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Size | 1/2 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Flow Rate | 12 gal/min |
| Case Drain Code | 2 |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Case Drain | G 1/4 (BSP) |
| Splines | 0 |
| Mounting Type Code | A |
| Special Features | None |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Rotation | Standard Rotation |
| Port Code | E |
| Series | H Series |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Motor Type | Spool Valve |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 969 rpm @ 12 gal/min |
| Duty | Standard-Duty |
| RPM [Min] | 969 rpm |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Material | Cast Iron |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Output Shaft Code | 01 |
| Motor Element | Gerotor |
| Displacement (in³/rev) | 2.8 |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Weight | 13.0 LB |

