- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2 BSPP Port
- 2.8 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Displacement (in³/rev) | 2.8 |
| Paint Code | A |
| Motor Element | Gerotor |
| Flow Rate | 12 gal/min |
| Port Type | BSPP |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 969 rpm @ 12 gal/min |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Case Drain Code | 2 |
| Port Location | Side Port |
| Motor Type | Spool Valve |
| Special Features | None |
| Port Code | E |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 650 in lb |
| Port Size | 1/2 |
| Material | Cast Iron |
| Output Shaft Code | 01 |
| Flange Orientation | Standard |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| RPM [Max] | 969 rpm |
| Seal Material | Buna-N |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Mounting Type Code | A |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Corrosion Resistant | No |
| Case Drain | G 1/4 (BSP) |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| RPM [Min] | 969 rpm |
| Duty | Standard-Duty |
| Series | H Series |
| Splines | 0 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Rotation | Standard Rotation |
| Weight | 13.0 LB |

