- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- Port
- 5.86 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Output Shaft Code | 01 |
| Series | H Series |
| Motor Type | Spool Valve |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Port Location | Side Port |
| Rotation | Standard Rotation |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Paint Code | A |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Corrosion Resistant | No |
| Special Features | None |
| Displacement (in³/rev) | 5.86 |
| Port Type | BSPP |
| Port Size | 1/2 |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 585 rpm @ 15 gal/min |
| Mounting Type Code | A |
| Case Drain Code | 2 |
| Material | Cast Iron |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| RPM [Min] | 585 rpm |
| Flow Rate | 57 lpm |
| RPM [Max] | 585 rpm |
| Port Code | E |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1368 in lb |
| Case Drain | G 1/4 (BSP) |
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Motor Element | Gerotor |
| Splines | 0 |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Duty | Standard-Duty |
| Weight | 13.0 LB |

