- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- Port
- 5.86 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Case Drain Code | 2 |
| Port Code | E |
| Port Location | Side Port |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Motor Type | Spool Valve |
| Rotation | Standard Rotation |
| Displacement (in³/rev) | 5.86 |
| Series | H Series |
| Output Shaft Code | 01 |
| Flange Orientation | Standard |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Material | Cast Iron |
| RPM [Max] | 585 rpm |
| Motor Element | Gerotor |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1368 in lb |
| RPM [Min] | 585 rpm |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 585 rpm @ 15 gal/min |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Paint Code | A |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Type | BSPP |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Port Size | 1/2 |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Case Drain | G 1/4 (BSP) |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Splines | 0 |
| Mounting Type Code | A |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Corrosion Resistant | No |
| Special Features | None |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Weight | 13.0 LB |

