- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- G 1/2 BSPP Port
- 9.7 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Paint Code | A |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Case Drain Code | 2 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Pressure [Max] | 1650 psi |
| Port Location | Side Port |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Material | Cast Iron |
| RPM [Min] | 353 rpm |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Output Shaft Code | 01 |
| Port Code | E |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| RPM [Max] | 353 rpm |
| Motor Element | Gerotor |
| Case Drain | G 1/4 BSP Straight Thread Port (End Cap) |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2062 in lb |
| Port Type | BSPP |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 353 rpm @ 15 gal/min |
| Splines | 0 |
| Mounting Type Code | A |
| Displacement (in³/rev) | 9.7 |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Size | 1/2, G 1/2 |
| Special Features | None |
| Flange Orientation | Standard |
| Duty | Standard-Duty |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Corrosion Resistant | No |
| Series | H Series |
| Weight | 13.0 LB |

