- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- G 1/2 BSPP Port
- 9.7 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Port Location | Side Port |
| Motor Element | Gerotor |
| Port Size | 1/2, G 1/2 |
| Special Features | None |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 353 rpm @ 15 gal/min |
| RPM [Min] | 353 rpm |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2062 in lb |
| Mounting Type Code | A |
| Output Shaft Code | 01 |
| Series | H Series |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| RPM [Max] | 353 rpm |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Type | BSPP |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Material | Cast Iron |
| Case Drain | G 1/4 BSP Straight Thread Port (End Cap) |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Paint Code | A |
| Flange Orientation | Standard |
| Pressure [Max] | 1650 psi |
| Case Drain Code | 2 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Rotation | Standard Rotation |
| Displacement (in³/rev) | 9.7 |
| Corrosion Resistant | No |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Splines | 0 |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Port Code | E |
| Weight | 13.0 LB |

