- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- Port
- 11.29 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Mount Type | 2 Bolt |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Port Location | Side Port |
| Port Type | BSPP |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Pressure [Max] | 1600 psi |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Mounting Type Code | A |
| Output Shaft Code | 01 |
| Motor Element | Gerotor |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| RPM [Max] | 304 rpm |
| Series | H Series |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2343 in lb |
| Duty | Standard-Duty |
| Flange Orientation | Standard |
| Case Drain Code | 2 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Material | Cast Iron |
| Seal Material | Buna-N |
| RPM [Min] | 304 rpm |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Port Size | 1/2 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Paint Code | A |
| Case Drain | G 1/4 (BSP) |
| Port Code | E |
| Displacement (in³/rev) | 11.29 |
| Corrosion Resistant | No |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Rotation | Standard Rotation |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Special Features | None |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 304 rpm @ 15 gal/min |
| Splines | 0 |
| Weight | 13.0 LB |

