- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- Port
- 14.1 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Flow Rate | 57 lpm |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Paint Code | A |
| Port Type | BSPP |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Port Location | Side Port |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Special Features | None |
| Displacement (in³/rev) | 14.1 |
| Series | H Series |
| Seal Material | Buna-N |
| Motor Element | Gerotor |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 243 rpm @ 15 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2669 in lb |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Case Drain Code | 2 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Duty | Standard-Duty |
| Corrosion Resistant | No |
| RPM [Max] | 243 rpm |
| Pressure [Max] | 1450 psi |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Output Shaft Code | 01 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Port Code | E |
| Port Size | 1/2 |
| Mounting Type Code | A |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Case Drain | G 1/4 (BSP) |
| Rotation | Standard Rotation |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| RPM [Min] | 243 rpm |
| Splines | 0 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Flange Orientation | Standard |
| Weight | 13.0 LB |

