- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- M8 X 1.25-6H Manifold Port
- 4.52 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Rotation | Standard Rotation |
| Port Size | Manifold, M8 x 1.25 Threads, M8 X 1.25-6H |
| Output Shaft Code | 24 |
| Mounting Type Code | A |
| Motor Type | Spool Valve |
| Special Features | None |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Duty | Standard-Duty |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 760 rpm @ 15 gal/min |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Corrosion Resistant | No |
| Motor Element | Gerotor |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1044 in lb |
| Port Location | Side Port |
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Paint Code | A |
| Case Drain Code | 2 |
| Series | H Series |
| Displacement (in³/rev) | 4.52 |
| Shaft Type | Straight |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Shaft Size & Type | Straight |
| RPM [Max] | 760 rpm |
| Material | Cast Iron |
| Port Type | Manifold |
| RPM [Min] | 760 rpm |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Port Code | D |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Splines | 0 |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Case Drain | G 1/4 BSP Straight Thread Port (End Cap) |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| Weight | 13.0 LB |

