- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- M8 X 1.25-6H Manifold Port
- 4.52 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Output Shaft Code | 24 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Material | Cast Iron |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Duty | Standard-Duty |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1044 in lb |
| Special Features | None |
| Port Type | Manifold |
| Splines | 0 |
| RPM [Min] | 760 rpm |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Flange Orientation | Standard |
| RPM [Max] | 760 rpm |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Corrosion Resistant | No |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 760 rpm @ 15 gal/min |
| Case Drain Code | 2 |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Mounting Type Code | A |
| Series | H Series |
| Shaft Type | Straight |
| Port Location | Side Port |
| Displacement (in³/rev) | 4.52 |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Paint Code | A |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Case Drain | G 1/4 BSP Straight Thread Port (End Cap) |
| Rotation | Standard Rotation |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Motor Element | Gerotor |
| Port Size | Manifold, M8 x 1.25 Threads, M8 X 1.25-6H |
| Port Code | D |
| Weight | 13.0 LB |

