- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 5.86 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| RPM [Min] | 585 rpm |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Motor Type | Spool Valve |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Geroter/Geroler Options | Free Running |
| Motor Element | Gerotor |
| Series | H Series |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1372 in lb |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Rotation | Standard Rotation |
| Case Drain Code | 0 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Displacement (in³/rev) | 5.86 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| RPM [Max] | 585 rpm |
| Corrosion Resistant | No |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Location | Side Port |
| Port Code | A |
| Material | Cast Iron |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Case Drain | None |
| Paint Code | A |
| Splines | 0 |
| Mounting Type Code | A |
| Seal Material | Buna-N |
| Output Shaft Code | 01 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 585 rpm @ 15 gal/min |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Weight | 13.0 LB |

