- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 5.86 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Displacement (in³/rev) | 5.86 |
| Port Code | A |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Geroter/Geroler Options | Free Running |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1372 in lb |
| Case Drain Code | 0 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Motor Type | Spool Valve |
| RPM [Min] | 585 rpm |
| Output Shaft Code | 01 |
| Mounting Type Code | A |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Material | Cast Iron |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 585 rpm @ 15 gal/min |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Splines | 0 |
| Case Drain | None |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Flange Orientation | Standard |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Duty | Standard-Duty |
| RPM [Max] | 585 rpm |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Location | Side Port |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Motor Element | Gerotor |
| Series | H Series |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Paint Code | A |
| Weight | 13.0 LB |

