- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC-2B Manifold Port
- 3.54 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Case Drain | None |
| Rotation | Standard Rotation |
| Paint Code | A |
| Series | H Series |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 953 rpm @ 15 gal/min |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| RPM [Max] | 953 rpm |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Geroter/Geroler Options | Free Running |
| Port Type | Manifold |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC-2B |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 805 in lb |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Port Code | C |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Location | Side Port |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Motor Type | Spool Valve |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Motor Element | Gerotor |
| Output Shaft Code | 01 |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Material | Cast Iron |
| Displacement (in³/rev) | 3.54 |
| Splines | 0 |
| Seal Material | Buna-N |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Mounting Type Code | A |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Special Features Hardware Code | AA |
| RPM [Min] | 953 rpm |
| Case Drain Code | 0 |
| Weight | 11.5 LB |

