- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- Port
- 2.2 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Case Drain | G 1/4 (BSP) |
| Motor Type | Spool Valve |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Duty | Standard-Duty |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Port Code | E |
| Flange Orientation | Standard |
| Displacement (in³/rev) | 2.2 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 1021 rpm @ 10 gal/min |
| Mounting Type Code | A |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Flow [Max] | 10 gal/min |
| Port Type | BSPP |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| RPM [Max] | 1021 rpm |
| Corrosion Resistant | No |
| Series | H Series |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Case Drain Code | 2 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Port Location | Side Port |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 497 in lb |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Motor Element | Gerotor |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Port Size | 1/2 |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Splines | 0 |
| Paint Code | A |
| Output Shaft Code | 01 |
| Seal Material | Buna-N |
| Weight | 13.0 LB |

