- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- Port
- 2.2 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Seal Material | Buna-N |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Port Location | Side Port |
| Output Shaft Code | 01 |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Duty | Standard-Duty |
| Flange Orientation | Standard |
| Series | H Series |
| Rotation | Standard Rotation |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Case Drain | G 1/4 (BSP) |
| Flow [Max] | 10 gal/min |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Case Drain Code | 2 |
| Splines | 0 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| RPM [Max] | 1021 rpm |
| Corrosion Resistant | No |
| Displacement (in³/rev) | 2.2 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 1021 rpm @ 10 gal/min |
| Port Size | 1/2 |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Motor Element | Gerotor |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Port Type | BSPP |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 497 in lb |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Mounting Type Code | A |
| Paint Code | A |
| Port Code | E |
| Motor Type | Spool Valve |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Weight | 13.0 LB |

