- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- Port
- 7.32 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Mounting Type Code | A |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Series | H Series |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| RPM [Max] | 469 rpm |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1699 in lb |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Corrosion Resistant | No |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Paint Code | A |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Duty | Standard-Duty |
| Output Shaft Code | 01 |
| Motor Element | Gerotor |
| Port Code | E |
| Special Features | None |
| Port Type | BSPP |
| Displacement (in³/rev) | 7.32 |
| Material | Cast Iron |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Port Size | 1/2 |
| Case Drain Code | 2 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Motor Type | Spool Valve |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Splines | 0 |
| Port Location | Side Port |
| Seal Material | Buna-N |
| RPM [Min] | 469 rpm |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Case Drain | G 1/4 (BSP) |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 469 rpm @ 15 gal/min |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Weight | 13.0 LB |

