- H Series Hydraulic Motor
- 15 gal/min
- 8.9 in3
- Shaft: 1 in Straight w/Woodruff Key
- 1/2 Side Port
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Displacement (in³/rev) | 8.9 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Series | H Series |
| Mount Type | 2 Bolt, SAE-A |
| Port Code | E |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Splines | 0 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 385 rpm @ 15 gal/min |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Port Type | BSPP |
| Rotation | Standard Rotation |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Motor Type | Spool Valve |
| Seal Material | Buna-N |
| Motor Element | Gerotor |
| RPM [Max] | 385 rpm |
| Mounting Type Code | A |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Flange Orientation | Standard |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Location | Side Port |
| Bolt Circle Dia. | 4.18 in |
| Case Drain Code | 2 |
| Output Shaft Code | 01 |
| Port Size | 1/2 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1954 in lb |
| Paint Code | A |
| Case Drain | G 1/4 (BSP) |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Pressure [Max] | 1700 psi |
| Corrosion Resistant | No |
| Special Features | None |
| Weight | 13.0 LB |

