- H Series Hydraulic Motor
- 15 gal/min
- 8.9 in3
- Shaft: 1 in Straight w/Woodruff Key
- 1/2 Side Port
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Series | H Series |
| Port Size | 1/2 |
| Port Type | BSPP |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Case Drain | G 1/4 (BSP) |
| Displacement (in³/rev) | 8.9 |
| Port Code | E |
| Flange Orientation | Standard |
| Corrosion Resistant | No |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Splines | 0 |
| Special Features | None |
| Motor Element | Gerotor |
| Port Location | Side Port |
| Seal Material | Buna-N |
| Output Shaft Code | 01 |
| Pressure [Max] | 1700 psi |
| Motor Type | Spool Valve |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 385 rpm @ 15 gal/min |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Case Drain Code | 2 |
| Paint Code | A |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| RPM [Max] | 385 rpm |
| Mounting Type Code | A |
| Rotation | Standard Rotation |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Bolt Circle Dia. | 4.18 in |
| Mount Type | 2 Bolt, SAE-A |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1954 in lb |
| Duty | Standard-Duty |
| Weight | 13.0 LB |

