- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 2.2 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Corrosion Resistant | No |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Flow [Max] | 10 gal/min |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 1021 rpm @ 10 gal/min |
| Displacement (in³/rev) | 2.2 |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Duty | Standard-Duty |
| Material | Cast Iron |
| Port Code | A |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Paint Code | A |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Port Location | Side Port |
| Case Drain | None |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Seal Material | Buna-N |
| Rotation | Standard Rotation |
| Motor Type | Spool Valve |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| RPM [Min] | 1021 rpm |
| Splines | 6 |
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Type Code | A |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Output Shaft Code | 02 |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Geroter/Geroler Options | Free Running |
| Series | H Series |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Case Drain Code | 0 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| RPM [Max] | 1021 rpm |
| Flow Rate | 10 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 495.64 in lb |
| Shaft Type | Splined |
| Motor Element | Gerotor |
| Weight | 11.2 LB |

