- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 2.2 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Mount Type | 2 Bolt |
| RPM [Min] | 1021 rpm |
| Output Shaft Code | 02 |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Case Drain | None |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Seal Material | Buna-N |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 495.64 in lb |
| Port Location | Side Port |
| Mounting Type Code | A |
| Port Code | A |
| Displacement (in³/rev) | 2.2 |
| Geroter/Geroler Options | Free Running |
| RPM [Max] | 1021 rpm |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Motor Type | Spool Valve |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Motor Element | Gerotor |
| Rotation | Standard Rotation |
| Flow [Max] | 10 gal/min |
| Duty | Standard-Duty |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Series | H Series |
| Material | Cast Iron |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 1021 rpm @ 10 gal/min |
| Corrosion Resistant | No |
| Shaft Type | Splined |
| Splines | 6 |
| Flow Rate | 10 gal/min |
| Case Drain Code | 0 |
| Paint Code | A |
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Weight | 11.2 LB |

