- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- Port
- 2.2 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Shaft Type | Straight |
| Duty | Standard-Duty |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mounting Type Code | A |
| Displacement (in³/rev) | 2.2 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Case Drain | G 1/4 (BSP) |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Series | H Series |
| Motor Element | Gerotor |
| Motor Type | Spool Valve |
| Port Location | Side Port |
| Flow [Max] | 10 gal/min |
| Port Size | Manifold, M8 x 1.25 Threads |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 497 in lb |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Seal Material | Buna-N |
| Material | Cast Iron |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 1021 rpm @ 10 gal/min |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Port Code | D |
| Corrosion Resistant | No |
| Output Shaft Code | 24 |
| Flow Rate | 38 lpm |
| Paint Code | A |
| RPM [Max] | 1021 rpm |
| Splines | 0 |
| Flange Orientation | Standard |
| RPM [Min] | 1021 rpm |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Case Drain Code | 2 |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Port Type | Manifold |
| Weight | 13.0 LB |

