- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- Port
- 2.2 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Port Location | Side Port |
| Port Type | Manifold |
| Motor Type | Spool Valve |
| Seal Material | Buna-N |
| Corrosion Resistant | No |
| Case Drain | G 1/4 (BSP) |
| Port Code | D |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 1021 rpm @ 10 gal/min |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 497 in lb |
| Duty | Standard-Duty |
| Flow [Max] | 10 gal/min |
| Flange Orientation | Standard |
| Case Drain Code | 2 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Flow Rate | 38 lpm |
| Splines | 0 |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Port Size | Manifold, M8 x 1.25 Threads |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Displacement (in³/rev) | 2.2 |
| RPM [Max] | 1021 rpm |
| Material | Cast Iron |
| RPM [Min] | 1021 rpm |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Series | H Series |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Output Shaft Code | 24 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Motor Element | Gerotor |
| Paint Code | A |
| Shaft Type | Straight |
| Mounting Type Code | A |
| Weight | 13.0 LB |

