- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 2.2 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Rotation | Standard Rotation |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Material | Cast Iron |
| Output Shaft Code | 01 |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Splines | 0 |
| Mounting Type Code | B |
| Port Location | Side Port |
| Paint Code | A |
| Flange Orientation | Standard |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow [Max] | 10 gal/min |
| Displacement (in³/rev) | 2.2 |
| Case Drain | None |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Series | H Series |
| Geroter/Geroler Options | Free Running |
| Flow Rate | 10 gal/min |
| Case Drain Code | 0 |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Port Code | C |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| RPM [Min] | 1021 rpm |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Type | Manifold |
| Duty | Standard-Duty |
| RPM [Max] | 1021 rpm |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 495.64 in lb |
| Motor Element | Gerotor |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 1021 rpm @ 10 gal/min |
| Motor Type | Spool Valve |
| Weight | 11.2 LB |

