- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 2.2 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Port Type | Manifold |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Displacement (in³/rev) | 2.2 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Output Shaft Code | 01 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 1021 rpm @ 10 gal/min |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Rotation | Standard Rotation |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Motor Element | Gerotor |
| RPM [Min] | 1021 rpm |
| Splines | 0 |
| Corrosion Resistant | No |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Seal Material | Buna-N |
| Series | H Series |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Flow [Max] | 10 gal/min |
| Port Code | C |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Flange Orientation | Standard |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 495.64 in lb |
| Case Drain Code | 0 |
| Mounting Type Code | B |
| Paint Code | A |
| Material | Cast Iron |
| Duty | Standard-Duty |
| Flow Rate | 10 gal/min |
| Case Drain | None |
| RPM [Max] | 1021 rpm |
| Geroter/Geroler Options | Free Running |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Port Location | Side Port |
| Motor Type | Spool Valve |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Weight | 11.2 LB |

