- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 5.9 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Special Features | None |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Location | Side Port |
| Displacement (in³/rev) | 5.9 |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Flange Orientation | Standard |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Shaft Type | Straight w/ Cross Hole |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Splines | 0 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 585 rpm @ 15 gal/min |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Output Shaft Code | 08 |
| Case Drain Code | 0 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Port Type | NPTF |
| Series | H Series |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Case Drain | None |
| Paint Code | A |
| Port Code | B |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1368 in lb |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| RPM [Max] | 585 rpm |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| RPM [Min] | 585 rpm |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Duty | Standard-Duty |
| Motor Element | Gerotor |
| Seal Material | Buna-N |
| Motor Type | Spool Valve |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type Code | A |
| Weight | 11.8 LB |

