- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 5.9 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Case Drain | None |
| RPM [Max] | 585 rpm |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Port Type | NPTF |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Port Location | Side Port |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Duty | Standard-Duty |
| Material | Cast Iron |
| Paint Code | A |
| Output Shaft Code | 08 |
| Seal Material | Buna-N |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Port Code | B |
| Series | H Series |
| Displacement (in³/rev) | 5.9 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Mounting Type Code | A |
| Case Drain Code | 0 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Corrosion Resistant | No |
| RPM [Min] | 585 rpm |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Motor Element | Gerotor |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 585 rpm @ 15 gal/min |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1368 in lb |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Flange Orientation | Standard |
| Shaft Type | Straight w/ Cross Hole |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Splines | 0 |
| Special Features | None |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Weight | 11.8 LB |

