- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- Port
- 2.2 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Displacement (in³/rev) | 2.2 |
| Port Size | SAE-10 |
| Splines | 0 |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Case Drain | None |
| Port Code | A |
| Output Shaft Code | 07 |
| Motor Element | Gerotor |
| Case Drain Code | 0 |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Shaft Type | Straight w/ Cross Hole |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Paint Code | A |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| RPM [Max] | 1021 rpm |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Flow [Max] | 10 gal/min |
| Corrosion Resistant | No |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Mounting Type Code | B |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Series | H Series |
| Rotation | Standard Rotation |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Duty | Standard-Duty |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 1021 rpm @ 10 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Location | Side Port |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Motor Type | Spool Valve |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 497 in lb |
| Weight | 11.2 LB |

