- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- Port
- 2.2 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Shaft Type | Straight w/ Cross Hole |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Corrosion Resistant | No |
| Case Drain | None |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Mounting Type Code | B |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 1021 rpm @ 10 gal/min |
| Port Location | Side Port |
| Motor Type | Spool Valve |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 497 in lb |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Duty | Standard-Duty |
| Series | H Series |
| Case Drain Code | 0 |
| Seal Material | Buna-N |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Displacement (in³/rev) | 2.2 |
| Port Size | SAE-10 |
| Flange Orientation | Standard |
| RPM [Max] | 1021 rpm |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Output Shaft Code | 07 |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Flow [Max] | 10 gal/min |
| Paint Code | A |
| Motor Element | Gerotor |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Port Code | A |
| Splines | 0 |
| Weight | 11.2 LB |

