- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 9.7 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Special Features | None |
| RPM [Max] | 353 rpm |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Splines | 0 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Case Drain Code | 0 |
| Shaft Size & Type | Straight |
| RPM [Min] | 353 rpm |
| Motor Element | Gerotor |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Motor Type | Spool Valve |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 353 rpm @ 15 gal/min |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Pressure [Max] | 1650 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Code | A |
| Case Drain | None |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Flange Orientation | Standard |
| Series | H Series |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Port Location | Side Port |
| Rotation | Standard Rotation |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2062.22 in lb |
| Duty | Standard-Duty |
| Shaft Type | Straight w/ Cross Hole |
| Corrosion Resistant | No |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Material | Cast Iron |
| Displacement (in³/rev) | 9.7 |
| Paint Code | A |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Output Shaft Code | 07 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Mounting Type Code | B |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Weight | 12.5 LB |

