- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 9.7 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Corrosion Resistant | No |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Special Features | None |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 353 rpm @ 15 gal/min |
| Flange Orientation | Standard |
| Material | Cast Iron |
| Case Drain Code | 0 |
| Shaft Type | Straight w/ Cross Hole |
| RPM [Min] | 353 rpm |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Port Location | Side Port |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Motor Type | Spool Valve |
| Duty | Standard-Duty |
| Seal Material | Buna-N |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Output Shaft Code | 07 |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Motor Element | Gerotor |
| Splines | 0 |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Port Code | A |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Pressure [Max] | 1650 psi |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mounting Type Code | B |
| Paint Code | A |
| RPM [Max] | 353 rpm |
| Rotation | Standard Rotation |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2062.22 in lb |
| Case Drain | None |
| Displacement (in³/rev) | 9.7 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Series | H Series |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Weight | 12.5 LB |

