- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 5.9 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| RPM [Max] | 585 rpm |
| Material | Cast Iron |
| Paint Code | D |
| Rotation | Standard Rotation |
| RPM [Min] | 585 rpm |
| Duty | Corrosion Resistant-Duty |
| Mounting Type Code | B |
| Case Drain | None |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Motor Element | Gerotor |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 585 rpm @ 15 gal/min |
| Displacement (in³/rev) | 5.9 |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Paint/Packaging | Environmental Coated Gloss White, Individual Box |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key, Corrosion Resistant |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Code | B |
| Port Location | Side Port |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Splines | 0 |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Shaft Options | Nickel Plated |
| Series | H Series |
| Output Shaft Code | 27 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1368 in lb |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Case Drain Code | 0 |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Port Type | NPTF |
| Special Features | None |
| Motor Type | Spool Valve |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Weight | 11.8 LB |

