- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 5.9 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Seal Material | Buna-N |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Motor Type | Spool Valve |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key, Corrosion Resistant |
| Port Type | NPTF |
| Special Features | None |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Motor Element | Gerotor |
| Duty | Corrosion Resistant-Duty |
| Output Shaft Code | 27 |
| Series | H Series |
| Mount Type | 4 Bolt |
| RPM [Max] | 585 rpm |
| Port Code | B |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 585 rpm @ 15 gal/min |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Case Drain | None |
| Flange Orientation | Standard |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Displacement (in³/rev) | 5.9 |
| Paint/Packaging | Environmental Coated Gloss White, Individual Box |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Splines | 0 |
| RPM [Min] | 585 rpm |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Material | Cast Iron |
| Case Drain Code | 0 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1368 in lb |
| Shaft Options | Nickel Plated |
| Port Location | Side Port |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Paint Code | D |
| Mounting Type Code | B |
| Weight | 11.8 LB |

